Dahua HAC-HDW1100E HDCVI 1MP Dome Camera
- 1/2.9″ 1 Megapixel CMOS
- 25/30fps@720P
- High speed, long distance real-time transmission
- Day/Night(ICR), AWB, AGC, BLC, 2DNR
- 3.6mm fixed lens (2.8mm, 6mm optional)
- Max. IR LEDs length 60m, Smart IR
- IP67, DC12V
| Model | DH-HAC-HDW1100EP | DH-HAC-HDW1100EN |
| Camera | ||
| Image Sensor | 1/2.9″ 1Megapixel CMOS | |
| Effective Pixels | 1280(H)×720(V) | |
| Electronic Shutter | 1/50s~1/100,000s | 1/60s~1/100,000s |
| Video Frame Rate | 25fps@720P | 30fps@720P |
| Synchronization | Internal | |
| Mini. Illumination | 0.05Lux/F1.4, 0Lux IR on | |
| Video Output | 1-channel BNC HDCVI high definition video output | |
| Camera Features | ||
| Max. IR LEDs Length | 60m opyional, Smart IR | |
| Day/Night | Auto(ICR) / Color / B/W | |
| Noise Reduction | 2D | |
| Lens | ||
| Focal Length | 3.6mm (2.8mm, 6mm optional) | |
| Angle of View | H: 93º~35º | |
| Mount Type | M12 | |
| General | ||
| Power Supply | DC12V±25% | |
| Power Consumption | Max 3.5W | |
| Working Environment | -30°C~+60°C / Less than 95%RH (no condensation) | |
| Transmission Distance | Over 800m via 75-3 coaxial cable | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Dimensions(W×D×H) | Φ110mm×95mm | |